IMPLANTOLOGIA

Implantologia stomatologiczna zajmuje się odbudową braków w uzębieniu w oparciu o uzupełnienia protetyczne zwane implantami. Implant stomatologiczny to niewielka śrubka, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Umieszczona w kości szczęki lub żuchwy staje się podstawą, na której można osadzać korony lub mosty. W ten sposób można u pacjenta odtworzyć utracone uzębienie (nawet w przypadku utraty wszystkich zębów) i przywrócić mu pierwotny wygląd. Dzięki temu Pacjent w krótkim czasie może odzyskać piękny uśmiech, bez obaw o to, że ktoś w przyszłości zauważy “sztuczne” zęby. Wszystkie z naszych zębów mocno osadzone są w kościach obu szczęk. Wypadki, nieprzewidziane sytuacje i różne choroby mogą doprowadzić do utraty pojedynczych lub nawet wszystkich zębów. Jeśli utracony ząb nie zostanie uzupełniony lub kość pod nim zacznie się zapadać - sąsiednie zęby zaczną się ruszać i przesuwać w kierunku braku, chcąc go zastąpić, a przy tym krzywiąc wszystkie inne. Takie sytuacje pogarszają samopoczucie i samoocenę, sprawiają, że tracimy pewność siebie i zaniedbujemy kontakty z otoczeniem.

 

Osoby borykające się z ubytkami w uzębieniu bardzo często wycofują się z życia towarzyskiego z obawy, że zostaną wyśmiane. Niepotrzebnie! Z pomocą przychodzi implantologia stomatologiczna, która w krótkim czasie może rozwiązać tego typu problemy. Implanty stomatologiczne najczęściej wykonane są z tytanu. Jest to materiał biokompatybilny, czyli dobrze tolerowany przez organizm i nie powodujący reakcji alergicznych.

 

Implanty stomatologiczne charakteryzują się całym szeregiem zalet:

  • przywracają naturalny piękny uśmiech ponieważ wyglądają jak prawdziwe zęby
  • funkcjonują i są odczuwane jak prawdziwe zęby więc zwiększają komfort emocjonalny pacjenta
  • stabilizują cały system uzębienia pomagając ustabilizować strukturę kostną
  • nie wymagają stosowania kleju (jak w przypadku protez)
  • nie powodują dyskomfortu podczas jedzenia jak to ma często miejsce u osób z protezami
  • są trwałe (z założenia mają służyć do końca życia)

 

Przed przystąpieniem do wszczepienia implantu należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz usunąć kamień nazębny. Po wszczepieniu implantu należy odczekać od 3 do 6 miesięcy aby implant miał czas zintegrować się z kością. Po tym czasie można przystąpić do odbudowy protetycznej czyli osadzić na implancie koronę.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie procedury dostępne we współczesnej stomatologii implanty są najlepszym sposobem na odbudowę brakującego uzębienia.