HIGIENA

 

Profesjonalna higiena stomatologiczna ma na celu zapobieganie próchnicy zębów, która nieleczona może powodować trwałe i bardzo głębokie zniszczenia, finalnie prowadzącego utraty zębów. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, która osadza się na zębach w wyniku niedokładnego lub rzadkiego czyszczenia. Płytka nazębna początkowo jest miękka i ściśle przylega do powierzchni zębów. Na tym etapie można ją usunąć przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów. Ale płytka nazębna składa się także z elementów niewidocznych, co bywa zwodnicze i może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dopiero gdy przybiera postać kamienia nazębnego (grube i twarde złogi płytki nazębnej z bakteriami) staje się zauważalna dla oka. Wówczas jednak zwykłe szczotkowanie, nawet najlepszą i najdroższą szczoteczką elektryczną w warunkach domowych nie jest już w stanie nam pomóc i usunąć nagromadzonego materiału. Jedynym wyjściem z tej sytuacji i sposobem na pozbycie się nieestetycznego kamienia jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. W innym wypadku możemy narazić się na powstanie stanu zapalnego, obrzęk czy krwawienie dziąseł. W drastycznych przypadkach może dojść do bolesnego obniżenia się dziąseł, co z czasem prowadzi do rozchwiania i - w efekcie końcowym - utraty zębów.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest także bardzo istotna z punktu widzenia ogólnego zdrowia organizmu człowieka. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej przenikają do krwi i tą drogą rozprzestrzeniają się po całym organizmie. W efekcie mogą wywoływać wiele chorób, jak choćby zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, chorobę wieńcową czy infekcje dróg oddechowych. Dlatego zalecamy profesjonalne czyszczenie zębów w ramach ogólnej profilaktyki.

 

Profesjonalne czyszczenie zębów najlepiej uzupełnić zabiegiem lakierowania, nazywanym powszechnie fluoryzacją. Lakierowanie zębów wzmacnia zęby i sprawia, że stają się odporniejsze na próchnicę.

 

Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć rekomendujemy korzystanie z zabiegów profesjonalnej higieny stomatologicznej 2 razy do roku (co 6 miesięcy). Oferujemy pełny zakres zabiegów higienicznych:

  • usuwanie kamienia nazębnego czyli scalling,
  • usuwanie osadów i przebarwień czyli piaskowanie,
  • polerowanie powierzchni zębów,
  • lakierowanie zębów przy użyciu preparatów z fluorem czyli fluoryzację.

 

W naszym gabinecie zabiegi higieny stomatologicznej wykonuje doświadczona, dyplomowana higienistka stomatologiczna. Współcześnie coraz mniejszą wagę przywiązujemy do zdrowia, stawiając na pierwszym planie swoją karierę i sukces zawodowy. Szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta, złe nawyki, a także życie w ciągłym stresie, to tylko niektóre czynniki negatywnie wpływające na zdrowie naszego organizmu, w tym zębów i jamy ustnej. Większość z nas odwiedza gabinety stomatologiczne dopiero wtedy, gdy pojawia się ból czy inne objawy choroby, jak ukruszenie zęba. A jak wiadomo - zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

 

Regularna higiena stomatologiczna w połączeniu z codziennym czyszczeniem zębów w domu, to najprostszy przepis na zdrowe zęby i piękny uśmiech przez długie lata. Systematyczna profilaktyka jest łatwiejsza, a przede wszystkim dużo tańsza niż “naprawianie” wyrządzonych szkód. Nie zaniedbuj tych kwestii, pamiętaj o tym każdego dnia!